LEN
Większość naszych produktów szyjemy z LNU. Zawsze z certyfikatem OEKO-TEX® Standard 100.
Wiemy, że w naszym gronie jest bardzo wiele lniano-maniaczek i mają go przestudiowanego, ale dla Tych, które jeszcze nie miały przyjemności spotkać się z tą tkaniną drobne wyjaśnienie za co warto pokochać LEN mimo że jest taki kapryśny😊
To bardzo szlachetna, piękna i równocześnie ekologiczna tkanina. Ma niezrównanie wiele zalet!
Pierwsza, najważniejsza to sposób w jaki powstaje. Wytwarza się ją bezpośrednio z łodyg rośliny zwanej lnem. Do wzrostu nie potrzebuje chemikaliów, zużywa mało wody.
Druga ważna cecha to to, jak ta tkanina „umiera” - jest biodegradowalna. Całkowicie rozkłada się w ciągu kilku miesięcy. W bardzo specjalnych warunkach może to być nawet 2-3 tygodnie.
Ponadto starzeje się w sposób wyrafinowany – im starszy tym lepszy, nabiera „patyny”. Mięknie.
Ma naturalne właściwości antybakteryjne i termoregulacyjne, dzięki czemu latem chroni nas przed ciepłem, a zimą przed zimnem.
Wspiera kondycję skóry i minimalizuje ryzyko podrażnień.
Jak pielęgnujemy LEN:
Pranie.
Prać w niskich temperaturach 30° na delikatnych programach (ręczny) w luźno załadowanej pralce, aby unikać mocnych zagięć.
Wirownie.
Wirowanie nie powinno być mocne. Maksymalnie 800 obrotów. To też chroni len przed niepotrzebnymi zagięciami.
Suszenie.
Nie zaleca się suszenia w suszarce bo wiadomym jest, że tkanina się osłabia, traci kolor, ale jeżeli pasuje Ci wygląd nieco zmęczonego lnu – a wiemy, że wiele klientek kupujących u nas wybiera taki „look” to oczywiście możesz suszyć w suszarce, ale na niskich temperaturach i nie za długo. W efekcie otrzymasz bardzo miękką tkaninę. Może wtedy szybciej pojawić się charakterystyczny lniany meszek. My uważamy, że na jasnych tkaninach wygląda to lepiej, ale tu każdy musi zdecydować sam.
Len nie lubi suszyć się szybko (usztywnia się) Jak odwrócić ten proces przeczytasz poniżej.
Kiedy suszysz len latem. Pamiętaj. Nigdy nie na słońcu!
Cieniutki len - u nas znajdziesz go na koszulce FOG i szalach – można go suszyć zwijając w kłębuszek, od czasu do czasu przewijając. Dostanie cudowne zmięcie i stanie się miększy.
Prasowanie.
LEN prasujemy normalnie, żelazkiem w temperaturze wg. metki. Na lewej stronie żeby nie wyświecić materiału lub przez tkaninę. LEN wtedy nieco się usztywni, ale odpuści w trakcie chodzenia lub po spryskaniu wodą (patrz poniżej) Można też przepuścić parę nad tkaniną.
Prasowanie wodą.
LEN nie przepada za żelazkiem. Wiele fasonów możecie „prasować” wyłącznie spryskując ubranie wodą. Rozprostują się zagięcia.
Ale jeżeli chcecie, żeby len wyglądał bardziej porządnie, wyprasujcie go żelazkiem. Tkanina nieco się usztywni, żeby ją zmiękczyć spryskajcie wodą. Len znowu zabierze wilgoć i pięknie naturalnie zmięknie.
Trochę jak roślina, którą w końcu jest. Nie lubi być przesuszony.
BAWEŁNA
Bawełna jest tkaniną naturalną przewiewną i przyjazną dla skóry.
Ta, którą wybieramy, posiada certyfikaty OEKO-TEX® Standard 100, co oznacza, że jest wolna od szkodliwych substancji. Jeżeli jest to możliwe decydujemy się na bawełnę, która ma certyfikat GOTS czyli jest produkowana w sposób etyczny.
Tkaninę tą pozyskuje się z rośliny zwanej bawełną. Z pewnością kojarzycie białe bawełniane „kotki”.
Materiał ten jest niezwykle miękki i komfortowy w noszeniu. Wspiera naturalną wentylację ciała, pozwala skórze oddychać i dobrze odprowadza wilgoć. To dlatego tak chętnie wybieramy go w codziennym życiu. To klasyka.
Bawełna dobrze znosi pranie i jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, ale warto traktować ją delikatnie, żeby służyła jak najdłużej.
Pranie.
Prać w temperaturze do 40°C na delikatnym programie. Bawełna nie lubi wysokich temperatur, bo może się kurczyć.
Wirowanie.
Standardowe, do 1000 obrotów. Unikaj zbyt mocnego wirowania w przypadku cienkich tkanin bawełnianych.
Suszenie.
Najlepiej naturalnie, na płasko lub na wieszaku. Unikaj długiego suszenia w suszarce, bo może to wpłynąć na jakość tkaniny.
Prasowanie.
Bawełna lubi żelazko, ale możesz ją też spryskać wodą, by rozprostowała się sama.
TENCEL™ /LYOCELL
Tencel™ (zastrzeżona marka firmy Lenzing) to tkanina niezwykle miękka i delikatna dla skóry.
Ten, z którego szyjemy posiada certyfikat OEKO-TEX® Standard 100, co gwarantuje, że tkanina jest wolna od szkodliwych substancji.
Tencel™ powstaje z celulozy drzewnej (drewno pochodzi zawsze z certyfikowanych źródeł), najczęściej z eukaliptusa.
Wybieramy tencel spośród innych wiskoz ponieważ jego produkcja jest najbardziej przyjazna dla środowiska. Zużywa najmniej wody. Produkcja odbywa się w zamkniętym obiegu, co minimalizuje odpady, a jako rozpuszczalnik używana jest nietoksyczna substancja.
Materiał ten jest niezwykle przewiewny, doskonale pochłania wilgoć i reguluje temperaturę ciała. Tencel jest jedwabisty w dotyku, co zapewnia wysoki komfort noszenia. Ma delikatny połysk, dzięki czemu wygląda elegancko.
Dobrze znosi pranie, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować swoje właściwości na dłużej.
Pielęgnacja.
Prać w temperaturze do 30°C na delikatnym programie. Unikaj wysokich temperatur, mogą osłabić włókna.
Wirowanie.
Najlepiej na niskich obrotach, maksymalnie do 800, aby uniknąć nadmiernego zagnieceń i uszkodzeń.
Suszenie.
Zaleca się suszenie na płasko lub na wieszaku. Unikaj suszenia w suszarce bębnowej.
Prasowanie.
Prasuj w niskiej temperaturze.